Bakanlıkların hazırlıklarını sürdürdüğü fahiş fiyatla mücadele yasa teklifinde kritik bir düzenleme daha yer alacak. Teklif ile fahiş fiyatlarda etkisi olan “anlaşmalı fiyat tekelinin” de beli kırılacak.

Kritik madde, fahiş fiyat artışlarının önemli nedenlerinden biri olan “birkaç firmanın bir araya gelerek ortak fiyat belirlemesi ve tekel oluşturması” konusunda düzenlemeler içerecek.

Rekabet Kurulu, anlaşmalı fiyat artışlarında soruşturma başlattığında bunun kanıtlanma ve sonuçlandırılma süreci uzun zaman alıyor. Gerekli önlemler kısa sürede alınamadığı için fiyat katılığı oluşuyor, tekelleşme ortaya çıkıyor.

Yapılacak düzenleme ile Rekabet Kurulu’nun inceleme ve soruşturmalarını hızlandırmasını, olaya hızla müdahale edip sonuç almasını sağlayacak yeni bir modele geçilecek.

Yeni model kapsamında denetim ve raporlama süreçleri ile İhtar süreleri de kısaltılacak. Soruşturma başladığında kuvvetli suç şüphesi varsa ön rapor hazırlanacak. Ön bulgularla hazırlanan rapora göre firmalar ile ilgili tedbir alınacak, ağır yaptırımlar uygulanacak. Bu da caydırıcı bir etki yaratacak.

Sabah’ın haberine göre; yeni model sadece gıda maddeleri ile ilgili değil çimentodan mobilyaya kadar bütün sektörler için geçerli olacak.