3 milyon liralık bütçeyle yerli tohuma geçen CarrefourSA, bu yolla sebze ve meyve fiyatlarında yüzde 20lik indirim hedefliyor.

Hasattan tüketime kadar yüzde 20-25’i çöp olan taze sebze meyve için yerli tohum projesi başladı. Yıllık 110 bin tona ulaşan sebze meyve alımları için Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile işbirliğine giden Carrefoursa, yerli tohumla üretilen 30 bin ton gıda ürününü raflarına taşıyacağını duyurdu.

Başlattığı ‘Yerli Tohum Taze Mahsul’ projesiyle sözleşmeli olarak Carrefoursa’ya ürün tedarik eden 2 bin üreticiye tamamen yerli tohum dağıtılacak. Yerli üretimin, fiyatlarda yüzde 20 düşüş yaratması hedefleniyor.

Üreticiye destek

Projeye 3 milyon liralık bütçe ayırdıklarını anlatan Carrefoursa Genel Müdürü Hakan Ergin, yerli tohum projesini önemsediklerini söyledi. Ergin, sertifikalı yerli tohumlarla öncelikle yüzde 25’i geçen atık oranlarını geri çekeceklerini belirtti. Ergin, ikinci aşamada taze sebze meyve fiyatlarında yüzde 20’lik düşüş sağlayacaklarını kaydetti.

Türkiyede üretici ve tüketici arasında ciddi bir kopukluk olduğunu söyleyen Ergin, üretim miktarlarının tüketim oranlarına göre belirlenmediğine de değinerek, “Türkiye’de 25 kooperatifle işbirliği içindeyiz. İlk etapta meyve sebzede ve bakliyatta başladık. Biber, salatalık ve domateste ikinci hasatı alacağız. Antalya ve Bursa’da üretimler başladı” dedi.

Kayıp önlenecek

Küçük üreticiyi korumanın büyük önem taşıdığını ve Tarım Kooperatifleri üzerinden üretim planlaması yapacaklarını ifade eden Ergin, “Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri desteği kapsamında yüzde yüz sertifikalı yerli tohum ile yetiştirilecek ürünleri sözleşmeli çiftçilerimizden biz alacağız. En uygun koşullarda reyonlarımıza taşınacak ürünlerde ürün kaybını da minimuma indireceğiz ve yaklaşık yüzde 40’ı bulan atıkların önüne geçeceğiz” diye konuştu.

BABAANNE TOHUMLARI CANLANACAK

Fransız ortağı Carrefour’un faaliyet gösterdiği 9 ülkeye 3 bin tonluk ihracat yapıldığını açıklayan CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece, Romanya ve Polonya başta olmak üzere 9 ülkeye narenciye, limon, greyfurt, pırasa, patates gibi pek çok alanda ihracat yaptıklarını, bunu Avrupa’ya yaymayı hedeflediklerini dile getirdi. Işıkgece, “Avrupa’ya doğru bir sistem oturtup ihracat gelirini artırabiliriz. Kooperatiflerden alınan yüzde 4’lük vergi avantajı var. Babaannelerinizim sandığındaki tohumları canlandıracağız” dedi.