250 milyon Euroluk çöp poşeti devini kim aldı?

Türkiye’nin en büyük esnek ambalaj üreticisi Korozo’nun çoğunluk hissesi özel sermaye yatırım fonu Actera Group’a satıldı

Satış  anlaşmasıyla, Korozo’nun çoğunluk hissesi Actera’ya geçmiş bulunuyor. Hisse devir sürecinin tamamlanması Rekabet Kurulu kararından sonra gerçekleşecek.

Korozo, yaklaşık 250 milyon Euro cirosu ile Avrupa’nın da en büyük esnek ambalaj üreticilerinden biri konumunda bulunuyor. Yıllık 98 bin tonun üzerinde ambalaj üretimiyle, Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük tesislerinden birine sahip olan Korozo’nun İngiltere, Almanya ve Fransa’da bölge ofisleri bulunuyor.

Korozo, 1700’ü aşkın çalışanıyla ve 70’ten fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla ambalaj sektöründe dünya markaları arasında yer alıyor.  İstanbul ve İzmir’de 9 fabrikası bulunan Korozo’nun cirosu 250 milyon Euro seviyesinde.

Ortaklık ile ilgili bilgi veren Korozo Grup CEO’su Jeki Mizrahi “Korozo olarak, yerel ve küresel büyüme planlarımız çerçevesinde attığımız bu adım sağlayacağı daha güçlü sermaye yapısı ile büyüme ve yatırım hedeflerimizi çok daha kısa sürede tamamlama fırsatı sunacak. Önümüzdeki dönemde, geçmişte olduğu gibi sektörümüzü büyütmeye, Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya ve tüm iş ortaklarımıza değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

Actera, danışmanlığını yaptığı fonların 1,6 milyar ABD dolarını aşan sermaye bazı ile Türkiye’deki yatırımlara odaklanmış en büyük özel sermaye şirketi. Türk şirketlerinin yurt içi ve dışındaki büyümelerine destek olan Actera Group’un danışmanlığını yaptığı fonların yatırımcıları, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu merkezli emeklilik fonları, kalkınma bankaları ve devlet yatırım kurumları da dahil olmak üzere, dünyanın önde gelen büyük uluslararası kurumsal yatırımcılarıdır.

BİR ÇOK BÜYÜK FİRMAYA ORTAK

Actera Group’un, Mey İçki, Mars Cinema Group, Kamil Koç, U.N. RO-RO gibi bir çok şirkette ortaklığı bulunuyor. Actera’nın yatırım yaptığı şirketlerin çalışan sayısı 35 bini, cirosu ise 5 milyar doları aşıyor.

EMEKLİLİK FONLARI DA VAR

Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu merkezli emeklilik fonları, kalkınma bankaları ve devlet yatırım kurumları ile dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcılar Actera’nın yatırımcıları arasında yer alıyor.