Ülke esnafı ekonomik sorunlar ile boğuşurken Taşyapı’nın Devlete vermesi gereken ciro payı ise ertelendi. Küçük esnaf sahipsiz kaldı, Emrullah Turanlı’nın Taşyapısı da krizi fırsata çevirdi.

Pandemi döneminde kepenk kapatan, salgın sonrasında ise ekonomik yıkıma karşı mücadele eden ülke esnafı ile küçük ve orta ölçekli işletmeler vergi borçlarının faizleri ile iflasın kıyısına geldi.

Taksitlendirilen vergi borçlarını pandemi döneminde ödemekte zorlanan ülke esnafı, pandemi sonrasında taksitlendirilen vergi borçlarına uygulanan faiz ile şok olurken Taşyapı’nın Devlete vermesi gereken ciro payının mucbir sebepler ile ertelenmesine öfkeli.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu…

Ülke esnafı ekonomik sorunlar ile boğuşurken vergi taksitlerinin geriliğinden kaynaklanan faiz yükü küçük ve orta ölçekli işletmelere yeni bir darbe vurdu.

Bakanlar Kurulu kararı ile UBP-YDP-DP Hükümeti tarafından Ercan havalimanının özelleştirmesinden kaynaklanan ciro katkısının Devlete ödenmesini mucbir nedenlerden dolayı 1 yıl ertelenmesi kamuoyunda yeni bir tartışmayı başlatırken toplumsal vicdanda da yara açtı.

Muhalefet ve sendikalar sessiz…

UBP-YDP-DP Hükümetinin Taşyapı kararı sonrasında muhalefet ve sendikaların sessizliğinin nedenleri kamuoyu tarafından da merak konusu oldu.

Devlet kasası boş iken Taşyapı’ya bu kıyak niye!..

Kamu gelirlerinin Covid-19 salgınının yarattığı olumsuz etkiler ile azalması ve Devlet kasasının memur maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelmesi karşısında Taşyapı’nın Devlete vereceği payın ertelenmesini “kıyak” diye nitelendiren iş yeri sahipleri, pandemi döneminde kamu gelirlerinde yaşanan gerilemenin esnaf ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin üzerinden kapatılmaya çalışılmasını skandal olarak nitelendirmekte.