IFC’den Türkiye’ye 500 Milyon Dolarlık yatırım

IFC Türkiye Direktörü Williams, yıl sonuna kadar Türkiye’ye 500 milyon dolarlık yatırım yapabileceklerini söyledi

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Türkiye Direktörü Aisha Williams, Türkiye’de finansal kurumlara yıl sonuna kadar önemli yatırımları olacağını belirterek, “30 Haziran 2017’de sona eren bu mali yılda şimdiye kadar yaklaşık 500 milyon dolar yatırımımız oldu. Yıl sonuna kadar finansal kurumlarla, projeler de dahil, Türkiye’de yaklaşık 500 milyon dolar daha yatırım yapabileceğimizi öngörüyorum. Yani bu yılı 1 milyar dolar civarında yatırımla kapamayı öngörüyoruz.” dedi.

Williams, “Dünya Bankası tarafından 2017’de Türkiye’de yüzde 2,7 GSYH büyümesi bekleniyor. Dünya Bankası tahminlerine göre, 2018 ve 2019 yılında yüzde 3-3,5 GSYH büyüme rakamı Türkiye için pozitif gelişme. Ama bu büyüme rakamları Türkiye’nin gelişmesi için yeterli değil.” şeklinde konuştu.

Geçen yıl Türkiye’ye 1,5 milyar dolar yatırım yaptıklarını, 360 milyon dolar da kısa vadeli ticaret finansmanı sağladıklarını bildiren Williams, “Son birkaç yıldır Türkiye’de artan bir talep gördük. Geçen yıl Türkiye’de yaptığımız toplam 1,5 milyar dolar yatırımın 600 milyon doları şirketlere hisse yatırımıydı.” ifadelerini kullandı.

Williams, Rönesans Holding, Odeabank, Fibabank ve Akfen gibi şirketlere bu tür uzun vadeli hisse yatırımları olduğunu söyledi.

“Özel sektörün 350 projesine kaynak sağladık”

Aisha Williams, IFC’nin Türkiye’de 52 yılda özel sektörün 350 projesine toplam 14,2 milyar dolar kaynak sağladığını, Türkiye’de IFC portföy büyüklüğünün 5 milyar dolar olduğunu, bu miktarın 4,1 milyar dolarının kendi paraları, yaklaşık 900 milyon dolarının da diğer finansal kurumlardan mobilize edilen miktar olduğunu bildirdi.

Portföylerinin yüzde 45’inin finansal kuruluşlar, yüzde 30’unun altyapı firmaları ve yüzde 25’inin de sanayi, sağlık ve eğitim alanlarında olduğunu belirten Williams, “Türkiye’de finansal kurumlara yıl sonuna kadar önemli yatırımlarımız olacak. 30 Haziran 2017’de sona eren bu mali yılda şimdiye kadar yaklaşık 500 milyon dolar yatırımımız oldu. Yıl sonuna kadar finansal kurumlarla, projeler de dahil, Türkiye’de yaklaşık 500 milyon dolar daha yatırım yapabileceğimizi öngörüyorum. Yani bu yılı 1 milyar dolar civarında yatırımla kapamayı öngörüyoruz.” diye konuştu.