Railport “Kartepe İntermodal Lojistik Merkezi” için düğmeye basıldı

Arkas ile Avrupa’nın en büyük intermodal lojistik terminali (kara limanı) işletmecisi duisport’un ortaklığı, Rekabet Kurumu’nun onayından geçti.

Türkiye’de multimodal lojistik merkezlerinin geliştirilmesi, Avrupa ile Asya arasında intermodal ağın yaygınlaşması amacıyla güçlerini birleştiren Arkas ve duisport’un kurduğu Railport’un ilk projesi olan Kartepe İntermodal Lojistik Merkezi, 260 bin metrekarelik alan üzerinde olacak.

2018 yılında faaliyete başlaması hedeflenen merkezde, demiryolu ve karayolu olmak üzere iki farklı taşıma sistemi kullanılabilecek. Merkezin, özellikle Marmaray tüneli yük taşımaları için kullanılmaya başlandığında ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı açıldığında tam anlamıyla bir hub olması öngörülüyor.

Sektördeki tüm şirketlerin kullanımına açık olacak

Marmaray’ın tamamlanması ile Kartepe’deki yeni lojistik merkezine doğrudan bir bağlantı sağlayacak olan merkez, İstanbul ve tüm bölge için bir giriş kapısı olacak. Sadece Arkas’ın değil sektördeki tüm şirketlerin kullanımına açık olacak bu merkezden Asya ile Avrupa, Avrupa ile Balkan ve Orta Asya (CIS) ülkeleri arasında taşıma yapılacak. Lojistik merkezi, her iki ortağın intermodal ağlarına en uygun şekilde entegre edilecek.

VİRA HABER | ViraHaber.com