İşte son yılların en yüksek birleşme ve satın alma işlemleri

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG Türkiye, bu yıl üçüncüsünü hazırladığı yıllık ‘KPMG Perspektifinden Birleşme ve Satın Alma Trendleri 2021’ raporunun sonuçlarını çevrim içi düzenlenen toplantıda açıkladı.

KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Şirket Ortağı Gökhan Kaçmaz, “Türkiye’de bu sene değeri açıklanan yaklaşık 14 milyar dolar tutarında bir birleşme satın alma işlemi gerçekleşti. Değeri açıklanmayanlarla birlikte yaklaşık 15.5 milyar dolar tutarında işlem olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Geçen sene değeri açıklanmayan işlemlerle birlikte M&A büyüklüğü tahmini 9 milyar doları bulmuştu; bir önceki yıl ise bu rakam 4.5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

2022’nin de 2021’e benzeyeceğini ve 15 milyar dolar bandında bir işlem hacmi gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini dile getiren KPMG Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı ve Şirket Ortağı Müşfik Cantekinler ise, “Kurların bu kadar dalgalandığı ülkeye yabancı yatırımcı çekmek zor oluyor” diye konuştu.

ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK VE İSTİKRAR VURGUSU

Cantekinler, bu yıl kurlarda kasımda başlayan yükseliş nedeniyle birleşme ve satın alma işlemlerinin yavaşladığına dikkat çekerek, “Yabancı yatırımcılar kur yüksek mi alçak mı diye bakmıyor… Kurlar her yükseldiğinde aktif kıymetlerimiz çok ucuzladı diye yabancı yağması olmuyor. Zaten olsaydı işlem rekorları kırmamız gerekirdi kurların çok çok yükseldiği noktalarda” dedi.

Yatırımcının, kurun yüksek ya da düşük değil istikrarlı öngörülebilir olmasını istediğini kaydeden Cantekinler, “Devletin son hamlelerini önemsiyoruz inşallah kurlar belli seviyeye oturacaktır. Normal ülkede olması gerektiği gibi enflasyonla hareket edecektir diye umuyoruz” diye konuştu.

YABANCI, YERLİNİN GERİSİNDE KALDI

Rapora göre, yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği birleşme ve satın alma işlem sayısı, 2021’de geçmiş yılların altında kalarak toplam işlem sayısının yüzde 19’u oldu.

Bu kapsamda, yabancı yatırımcıların 2021’de toplam 60 birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirdiği görüldü.

Buna karşın 2021’de yabancı yatırımcıların geçen yıla kıyasla yarattıkları işlem hacmi 4 milyar dolar olarak gerçekleşip artış gösterse de toplam işlem hacminden aldığı pay yüzde 28 ile yerli yatırımcıların gerisinde kaldı.

ANTALYA HAVALİMANI VE TRENDYOL

Reuters’in aktardığına göre, KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Şirket Ortağı Gökhan Kaçmaz da bu seneki M&A işlemlerinde teknolojinin ön plana çıktığını belirterek, “İşlemlerin yarısından fazlası teknolojiden geldi. Toplam işlemlerin yüzde 88’ini en büyük 10 işlem oluşturıyor. En büyük işlem 8.2 milyar dolarlık işlem Antalya Havalimanı’nın 25 yıllık işletme hakkının devri ihalesi” dedi.

Antalya Havalimanı işleminin ardından Trendyol ve Getir de bu sene öne çıkan işlemler arasında yer aldı.

Trendyol’un yüzde 8.7 hissesinin bir yabancı yatırımcı grubu tarafından 1.44 milyar dolar bedel ile satın alınması işleminin yanı sıra, Getir’in 2021’de farklı turlarda çeşitli yabancı ve yerli yatırımcılardan elde ettiği yaklaşık 983 milyon dolar tutarındaki yatırımlar da öne çıkan işlemler arasında yer aldı.

Kaçmaz ayrıca, Türkiye Varlık Fonu’nun da bir dönem “es verdiğini” belirterek önümüzdeki dönemde milyar dolar üzeri işlemlerin görülebileceğine dikkat çekti. Kaçmaz ayrıca, teknoloji ve oyun sektörünün yanı sıra 2022’de enerjide özellikle dağıtım tarafında ve lojistik ve liman tarafında işlemler görülebileceğini kaydetti.