Arçelik hisseleri yüzde 11 ‘in üzerinde düştü

Arçelik hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek net kârındaki artışa karşın, FAVÖK’teki düşüşün zayıf operasyonel sonuçlara işaret etmesiyle sert satışlarla karşılaştı.

Arçelik’in yatırımcı sunumunda yer alan bilgiye göre, şirketin dördüncü çeyrekte FAVÖK marjı önceki yıl aynı dönemdeki yüzde 11,4 seviyesinden yüzde 9,3’e geriledi. Aynı dönemde FAVÖK de yüzde 9 düşüşle 465 milyon liradan 423 milyon liraya geriledi.

Arçelik’in dün seans kapanışının ardından açıkladığı bilançosuna göre, dördüncü çeyrek net kârı bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 8,7 artışla 229,4 milyon lira oldu. Son çeyrek satış gelirleri ise yüzde 11,3 artarak 4,5 milyar lira olarak gerçekleşti.

Finansal sonuçların ardından bu sabah yüzde 1,5 civarı düşüşle açılan Arçelik hisselerindeki satışlar seans içinde artarak yüzde 7’nin üzerine çıktı.

En düşük 21,76 liraya kadar gerileyen Arçelik hisseleri saat 11:45’te yüzde 5,7 kayıpla 22.16 liradan işlem görüyor. BIST-100 ise aynı saatte yüzde 0,4 satıcılı.

Şirketin dördüncü çeyrek operasyonel sonuçlarının beklentilerden zayıf geldiği belirtilen Tera Menkul değerlendirmesinde, FAVÖK marjının beklentilerin altında kaldığına işaret edilerek, bu durumun hissede bugün görece zayıf seyre neden olabileceği ifade edildi.

Arçelik’in yatırımcı sunumunda, dördüncü çeyrekte artan çelik ve panel maliyetlerinin brüt kâr ve FAVÖK marjı üzerinde olumsuz etki yarattığı belirtildi.

Sunumda ayrıca dolar ve euro bazındaki hammadde fiyatlarının da TL’de yaşanan değer kaybı sonucu arttığına işaret edildi.

Analistler, şirketin gelirlerinde önemli bir payı bulunan İngiltere pazarında, Brexit kararı sonrası sterlinin değer kaybetmesinin de Arçelik’i olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor.