3. Uluslararası Gıda Kalite Zirvesi Gerçekleştirildi

Zirve’nin açılış konuşmasını yapan Lob’ın International Başkanı Fahri Ustaoğlu açılış konuşmasında; “gıda güvenliği zamanımızın en büyük sorunudur. Çözüm önerilerini paylaşmak üzere 3. Uluslarararası Gıda Kalite Zirvesini gerçekleştirdik. Gıda sektörünün temsilcileri gıda zirvesine büyük ilgi gösterdi.” Gıda fiyatlarını makul seviyelerde bulundurmak için gerekli tedbirlerin alınması konusunda birlikte hareket etmenin gerekliğini vurguladı.

Uluslararası Gıda Kalite Zirvesi, sorunların tespitinde önemli bir mihenk taşı oldu. Çözüm önerilerinin kamuoyunda büyük yankı bularak uygulama aşamasına start vereceğini düşünüyoruz. Bu amaçla iki ana bölümden oluşan sempozyumlarla gıdada kalite devrimine destek olabileceğimizi düşünüyoruz diyen Ustaoğlu

Bu önemli zirvede; Gıdada Üretici Sorumluluğu (yasalar, maliyetler, teknoloji, bilgi birikimi) ve Satış Noktaları (ambalaj, dağıtım ağı, bilgilendirme, uluslararası standartlar ve talep) konularını tartışmaya açacağız diye konuştu.

Zirve kapsamında gerçekleşen Gıda Satış Noktalarında Gıda Güvenliği paneline ilgi ise büyüktü. Güvenilir Ürün Platformu ve Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak Moderatörlüğünde gerçekleşen panele Ayvansaray Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, Ayvansaray Üniversitesi Gastronomi Kampüsü Direktörü Dr.Ali Osman Taşlıcalı, Arel Üniversitesi uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve TÜRDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Özgöker, Güvenilir Ürün Platformu Genel Sekreteri Gıda Müh.Elif Attepe, Ulusal Sistem Belgelendirme Genel Müdürü Nesrin Serin, DMW Y.K. Üyesi Zühre Eraşık konuşmacı olarak katıldı.